Ülkemizde ismi birçok kez değişen ama sömürü ilişkisi hiç değişmeyen üniversite sınavlarında bugüne kadar ÖSYM eliyle birçok skandal yaşandı.

Geçmişte, kirli AKP-Cemaat ortaklığından alışık olduğumuz skandallara bugün bir yenisi daha eklendi.

ÖSYM yaptığı açıklamayla üniversite yerleştirmelerinde 1628 adayın daha önce yerleşmemişken bir programa yerleşir duruma geldiğini duyurdu. 1499 üniversite adayı ise yeni durumda herhangi bir programa yerleştirilmedi.

ÖSYM, gençliğin, sıra arkadaşlarımızın yaşamını sömürmeye, onların hayatını zindana çevirmeye devam ediyor. Zaten zengin olanın yoksul emekçi halk çocuklarından önde başladığı bu adaletsiz neo-liberal yarışta üniversite kapıları binlerce öğrenciye kapatılıyor. Binlerce öğrenci üniversiteye yerleşmişken yerleşemedi, binlercesi de açıkta kalmışken yerleşir duruma geldi.

Mağdur edilen tüm sıra arkadaşlarımızın yanındayız!

Biz, soru hırsızlığını, yandaşa şifre dağıtanları ya da çocuğunun dershane parasını ödeyemediği için intihar eden anneleri görenleriz. Biz, tarikat evlerine mecbur bırakılan arkadaşlarımızın Aladağ çığlıklarını ya da MEB’in ortağı Ensar karanlığını görenleriz.

Biz, emeğimize el koyanları görenleriz! Yıllarca harcadığımız çabaları bir çırpıda yok edenleri görenleriz!

Ama olsun… Tüm pisliklere, kirli iktidar ilişkilerine, rant bölüşümlerine, tarikat-cemaat ortaklıklarına rağmen mücadeleye devam…

Nitelikli, laik, bilimsel ve kamusal bir eğitimi bu topraklarda silinmez kılacağız… Mücadeleye devam…