Tersine Dünya Okulu gönüllüleri de Bahadır Öğretmen gibi memleketin üstüne çöken karanlığa inat hep bir ağızdan ‘’Böyle böyle düzelecek bu işler’’diyor.

Tersine Dünya Okulu bu yaz da birçok farklı mahallede çocuklarla buluştu, koştu, güldü, oynadı, çocukların hayallerine onlarla birlikte yolculuk etti. Ankara’nın farklı mahallelerinden Tokat’ın Dive köyüne, Isparta’nın gül bahçelerinden Bursa’ya birçok yerde Tersine Dünya Okulu gönüllüleri farklı yaş gruplarından çocuklarla çeşitli atölyeler, geziler ve farklı etkinliklerle bir araya geldiler.

Yeri geldi hep birlikte hikayeler yaratıp bambaşka dünyaların yolunu tuttular yeri geldi birlikte doğayı ve çevreyi tanıdılar. Tersine Dünya Okulu gönüllüleri çocuklarla beraber düşünüp, beraber ürettiler. Okul hayatları boyunca yapılandırılmış, performansa ve ezbere dayalı bir eğitim alan çocuklar, Tersine Dünya Okulu gönüllüleriyle merak duygularını pekiştirdiler. Tersine çocuklar felsefe atölyesi ile soru sormayı, doğa atölyesi ile çevre duyarlılıklarını, sanat atölyesi ile estetik bakışlarını, bilim atölyesiyle araştırmayı, canlı masal atölyesiyle hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu, müzik atölyesiyle eğlenirken öğrenmeyi, kod yazma atölyesiyle ise bilgisayarın yararlı kullanım alanlarını keşfettiler. Gezdikleri müzeler, kütüphaneler ve bilim merkezleriyle okul hayatının dışındaki bilgi alanlarına kendi hayatlarında yer açmış oldular.

Tersine Dünya Okulu’nun Ankara’nın çeşitli mahallerinde başlayan yolculuğu zamanla Tokat’ın Dive Köyüne, Bursa’ya, Isparta’nın gül bahçelerindeki dayanışmaya, Gaziantep’e kadar uzandı. Tersine Dünya Okulu gönüllüleri kolektif bir anlayışa dayandığını belirttikleri atölyeleri, çalışmaları, şenlikleri birçok farklı noktada çocuklarla buluşturdu.